Erik Best: Společná česko-slovenská politika vůči Ukrajině

Slovenský premiér Robert Fico v pátek po setkání se svým českým protějškem Petrem Fialou v Praze prohlásil, že jejich země nemají ohledně Ukrajiny v hodnotových otázkách žádný spor a že Slovensko jasně řeklo, že použití ruské vojenské síly je porušením mezinárodního práva.

V čem se obě strany rozcházejí, je otázka dodávek zbraní. Ficova vláda neplánuje posílat další vojenskou techniku, zatímco Fiala je přesvědčen, že to má nadále smysl, protože Ukrajina naši pomoc ve svém statečném boji potřebuje. Přesto čísla ministerstva obrany ukazují, že Česká republika darovala Ukrajině do 10. října vojenský materiál v zůstatkové hodnotě pouhé 1,2 miliardy Kč, a to navzdory obranným rozpočtům za posledních 20 let v řádu stovek miliard korun.

Dva dny po schůzce Fialy a Fica uvedla ministryně obrany Jana Černochová v České televizi, že už nezbývá mnoho věcí, které by mohl český stát z hlediska vojenské pomoci Ukrajině poskytnout. Nemluvila o tom, že by pátrala po celém světem a hledala cokoli, co by Ukrajině v jejím statečném boji pomohlo. Česká republika a Slovensko mají ve skutečnosti velmi podobnou politiku, co se dodávek zbraní Ukrajině týče, Fico je v tom pouze na veřejnosti upřímnější.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *