Erik Best: Jak se vyvíjel světový pohled Karla Schwarzenberga

V jednom ze svých posledních věcných rozhovorů řekl Karel Schwarzenberg počátkem dubna deníku Právo, že podle jeho tehdejšího názoru nevidí ani u Ukrajiny, ani u Ruska možnost, …

aby jedna ze stran jednoznačně vyhrála válku, a že vzhledem k rozdílu ve velikosti obou zemí má Ukrajina šanci to uhrát, ale sotva vyhrát.

V určitém okamžiku by podle něj mohla přijít vůle ze strany Ukrajiny smířit se s územními ústupky. To znamenalo zásadní přehodnocení jeho postoje ze 17. prosince loňského roku, kdy pro rakouský deník Die Presse uvedl, že se Rusko rozpadne a že bychom se neměli obávat možného chaosu, který by to mohlo přinést. Mimo jiné i proto, že Západ by mohl Rusko v budoucnu potřebovat jako spojence proti Číně.

V dubnovém rozhovoru také dodal, že maďarský premiér Viktor Orbán je ve srovnání s radikálními stranami ovládajícími Izrael „mírným liberálem“.

Ještě několik takových rozhovorů a Schwarzenberg by možná došel k závěru, že Číně lze čelit tak, že by Orbán jménem celé Evropy vyjednal dohodu s Vladimirem Putinem.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *