Robert Kennedy jr.: USA slíbily Rusku, že se NATO nerozšíří ani o krok (video)

Člen slavné politické dynastie Kennedyů a demokratický kandidát na amerického prezidenta Robert Kennedy jr. nejednou na americké politické scéně otevřel otázku podpory Ukrajiny ze strany USA.

Robert Kennedy jr. je synovcem Johna Fitzgeralda Kennedyho. Jeho otec Robert Kennedy byl ministr spravedlnosti ve vládě svého bratra a jeho pravou rukou. V roce 1968 byl zavražděn během volební kampaně na prezidenta USA. Jeho syn působí jako právník v ekologických organizacích a nikdy nezastával volenou politickou funkci. Podporu Ukrajiny kritizuje dlouhodobě.

V loňském rozhovoru uvedl, že USA opakovaně SSSR slíbily nerozšiřování NATO na východ po sjednocení Německa. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je to jeden z důvodů k vojenskému zásahu na Ukrajině.

Na loňské konferenci Scale Global Robert Kennedy jr. uvedl:

V roce 1991-1992 jsme opakovaně Rusům verbálně i písemně slíbili, že pokud stáhnou svých 100 000 vojáků z východního Německa a umožní sjednocenému Německu vstup do NATO, tak se NATO nerozšíří ani o krok na východ.

Od té doby jsme NATO posunuli o tisíc mil na východ a přijali 14 nových států. Do Rumunska a Polska jsme umístili systémy schopné odpalovat jaderné hlavice. Rusové varovali tehdejšího amerického velvyslance v Rusku (2005-2008) a současného šéfa CIA Williama Burnse, že pokud Ukrajina vstoupí do NATO, považovali by to za nepřekročitelnou červenou linii. Podívejme se na to z pozice Ruska. Můj strýc, tedy prezident J.F. Kennedy, vždycky říkal, vžijte se do pozice svého oponenta.

Ředitel CIA William Joseph Burns: v letech 2005-2008 byl velvyslancem USA v Rusku.

Rozšíření NATO na východ Vladimir Putin mnohokrát označil za podraz a porušení slibu ze strany Spojených států. Rozšíření NATO považuje Vladimir Putin za ohrožení Ruska. V diplomatické depeši o jeho obavách informoval právě tehdejší americký velvyslanec v Rusku William Burns. Žádné formální záruky stvrzené mezinárodní dohodou s Ruskem však rozšiřování NATO neovlivňují.

Rozšíření NATO jako zrada

V minulých letech byly odtajněny některé dokumenty poodhalující debaty mezi západními politiky v době vyjednávání o sjednocení Německa a jeho vstupu do NATO. Zvláště aktivní v těchto debatách byl tehdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, který myšlenku o „nerozšiřování ani o píď na východ“ poprvé zmínil v roce 1990. Svou vizi ale ve vládě kancléře Helmuta Kohla neprosadil.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Dějiny a současnost, Kauza Ukrajina, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *