Mezinárodní den památky obětí holocaustu

Nebude nikdy zapomenut…
Kdo byl jednou milován!

Proslov při pietním aktu ve městě Táboře
k uctění památky obětí nacistické zvůle

Vážení přítomní táborští spoluobčané, vážení hosté, vážení pozůstalí!

Scházíme se dnes zde, na tomto památném a důstojném místě, u táborského sousoší Vojna a mír, abychom pietním aktem společně a s úctou připomněli památku všech obětí holocaustu a druhé světové války. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že my všichni společně pevně cítíme nutnost nezapomínat. Vnitřní hlas v našem srdci nám napovídá, že poselství a varovné „memento morí“ ukrývá v jisté symbolice smysl a význam rovněž pro časy přítomné a budoucí. A že hodnota míru představuje v dnešní, přinejmenším zvláštní době, hodnotu nejcennější.

V úvodu mého vystoupení mi dovolte připomenout a zdůraznit, že sousoší nazvané Vojna a mír bylo vybudováno táborskými občany a občany okolních obcí krátce po druhé světové válce. A že mezi těmi, kdo se zasloužili o jeho vznik, nechyběl ani druhý československý prezident, Pan Prezident Budovatel, Dr. Edvard Beneš. Proto symbolicky cítím, že na tomto náměstí, jež je věnováno památce prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka, tak právě díky tomuto sousoší zde nechybí ani duchovní odkaz Masarykova nejbližšího spojence, prezidenta Edvarda Beneše.

Naši drahou vlast a naše krásné město osvobodila od hnědého moru fašismu právě Rudá armáda. To zde říkám jako fakt. Jako neměnnou konstantu, kterou nic a nikdo nikdy nepřekryje žádným klamem, protože tato konstanta pramení z čiré pravdy. A novodobí cenzoři a přepisovači dějin už vůbec nezvrátí pravdivost mých slov!

V dnešní den si připomínáme památku obětí holocaustu, obětí genocidy namířené proti Židům, Slovanům, a všem těm, kteří byli nacistickým a fašistickým režimem onálepkováni jako tzv. „nežádoucí elementy společnosti“. Bylo mezi nimi i mnoho komunistů, na což rovněž nezapomínejme! Komunistické a také sociálnědemokratické hnutí přišlo v době nacistických perzekucí a v protifašistickém odboji o mnoho charakterních a osvícených lidí, jejichž duchovní potenciál pak právě v těchto stranách po válce významně scházel. Dnešním mocipánům se nehodí připomínat, že mnoho komunistů (a představitelů levice obecně) položilo za druhé světové války svůj život v protifašistickém odboji. Ale my, bojovníci za historickou pravdu, nositelé husitských tradic a idejí pokrokového hnutí, my odkazu našich předků zůstáváme věrní!

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv, pod jehož velením byl 27. ledna 1945 osvobozen KT Osvětim

Datum 27. ledna, tedy Dne památky obětí holocaustu, nebylo vybráno jen tak náhodně. Vztahuje se k osvobození vězňů jednoho z nejhorších koncentračních a vyhlazovacích táborů, nacistické „továrny na smrt“ – Osvětimi (německy Auschwitz). Ptám se: Kým byly oběti nacistického a fašistického teroru osvobozeny? A odpovídám zcela jednoznačně: Rudou armádou! Byla to armáda pod hrdinským velením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, kdo za cenu vysokých vlastních obětí svého lidu zachránil a vybojoval lidem v Osvětimi naději na přežití, a kdo ukončil tuto nelidskou německou nacistickou mašinérii! Toto symbolické datum bylo schváleno Organizací spojených národů a nikdo a nic nemůže zpochybnit pravdivost této historické skutečnosti!

Přejme v dnešní pohnuté době mír, pokoj a rovněž sociální spravedlnost všem lidem tohoto světa a v duchu internacionální pospolitosti zdůrazněme, že MÍR není sprosté slovo! Sprostí jsou jen ti lidé, kteří se hodnotě míru vysmívají a kteří tři čtvrtě století od konce druhé světové války ve své hlouposti a podlosti provolávají banderovská fašistická hesla a zatahují naši vlast do hrozby nového, globálního jaderného konfliktu.

Vážení spoluobčané,

dovolte mi v závěru svého projevu poděkovat spřízněným subjektům a spolkům, které pomáhají i v našem novodobém úsilí o budování a chránění světa radosti, lásky a míru. Bojem proti fašismu bojujeme za lepší svět, a to platí v každé době!

Děkuji Českému mírovému hnutí Milana Krajči, děkuji Českému mírovému fóru Vladimíry Vítové, dále děkuji Českému svazu bojovníků za svobodu, děkuji Klubu českého pohraničí, jeho táborské a českobudějovické okresní radě, děkuji Národní radě Klubu českého pohraničí, příteli Jaroslavu Hudcovi, za celorepublikovou činnost klubu. Děkuji Sekci strážců míru, děkuji Matkám pro mír, Levicovému klubu žen a děkuji rovněž Komunistické straně Čech a Moravy, České straně národně sociální a dalším politickým partnerům, kteří nás v naší pro-národní, pro-mírové, a tudíž i v pro-lidské činnosti podporují.

Na samý závěr mi dovolte poděkovat Vám všem, kteří jste na naše pietní shromáždění přišli. Velmi si vážíme Vaší přítomnosti. A také právě Vám je určena sentence, kterou věnuji památce všech osvoboditelů od fašismu, tedy minulým, dnešním i budoucím hrdinům: Nebude nikdy zapomenut, kdo byl jednou milován!

NEZAPOMENEME!

V Táboře 27. ledna 2024
Mgr. Marek ADAM
Strážci míru KČP
místopředseda KV KSČM jižní Čechy

text: Marek ADAM
foto: z internetu, osobní archiv


Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Dějiny a současnost se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *