Erik Best: Manévrování směrem k odvodním řízením

Do armády se může přihlásit téměř každý český občan ve věku 18-60 let, ať už jako voják z povolání, voják v záloze, účastník dobrovolného vojenského cvičení nebo dobrovolný předurčenec.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka však včera prohlásil, že současný personální model je neudržitelný a že bude třeba zvážit nějaké jiné formy „povinné nebo dobrovolné služby“. Větší důraz na aktivní vojenskou službu je součástí „celovládního“ a „celospolečenského“ přístupu bezpečnostní strategie České republiky. Armáda nemá pro tuto novou strategii dostatek vojáků, přesto vláda pro letošní rok zmrazila armádní platy, a to i navzdory obrovskému skoku v obranném rozpočtu.

Na zálohové platby za stíhačky F-35 peníze jsou, na aktuální zatraktivnění armády coby zaměstnavatele nikoli. Je Fialova vláda „jenom“ neschopná, anebo chtěla záměrně vyvolat personální krizi v armádě jako záminku pro zavedení odvodních řízení? Poradce prezidenta Petra Pavla a zbrojařské společnosti Colt CZ Petr Kolář chce jít ještě dál. V lednu prohlásil, že by bylo potřeba, aby Česká republika přešla na válečnou ekonomiku. To by byl definitivně „celovládní“ a „celospolečenský“ přístup.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kauza Ukrajina, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *