Prof. PhDr. Stanislava Kučerová, CSc.: Velikonoce bez tradic?

Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Hod Boží, Velikonoční pondělí… ta slova znějí jak vzácná zaklínadla, poselství z dávna věků – i z dob našeho dětství. Vítání jara. Vítr povívá již povyrostlou zelenou travou a mává stonky žlutě kvetoucích petrklíčů.

Za kamny se hřejí v ošatkách kuřátka, housátka, kachňátka.

„Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi“, prozpěvují děti s Moranou u potoka. A ze síně se ozývají hlasy koledníků. Od Božího rána se scházejí z široka daleka a babička vaří ve velikém hrnci již bůhvíkolikátou kopu vajec ve slupkách z cibule. „Hody, hody do Provody. Koleda, koleda, tetičko… a máte mi to vajíčko dát.“ Vejce a mazance a vrbové proutí na pomlázky. Ohlas ještě z dob předkřesťanských.

Velikonoce na jižní Moravě:

Dodnes „královničky“ zpívají „Neseme, neseme májíček, uťal ho uťal ho Janíček. Pěkně zelený, květy zdobený, náš stromeček.“ A pak přijde obraz Kristova utrpení a závěrečného vítězství. Vzkříšení. Vítězství života nad smrtí. O tom všem vyprávějí velikonoční tradice.

Dostala jsem teď pozvánku na novodobý velikonoční pobyt. Wellness, relaxace a zábava. Talkshow, skupina Queen, písně jako We Are Champions, Ubytování a gastronomie na úrovni. Organic spa. Hydrojet.

Ale kam se poděly naše velikonoce?

Příspěvek byl publikován v rubrice Balzám na duši, Dějiny a současnost se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *