Erik Best: Miliardáři by neměli existovat

Americký senátor Bernie Sanders v nedávno vydané knize s názvem It’s OK to Be Angry About Capitalism (Je v pořádku být naštvaný na kapitalismus) tvrdí, že by neměli existovat miliardáři. Podle něj pouze ukončením oligarchie v USA bude možné naplnit americký slib.

Dnešní text se výjimečně nezmiňuje o České republice, ale možná se jí přesto nepřímo týká. I zde je totiž několik miliardářů. Následuje podstatná pasáž ze Sandersovy knihy:

Prostou pravdou zůstává, že neomezený kapitalismus nejenže způsobuje ekonomickou bídu pro většinu Američanů, ale ničí i naše zdraví, blahobyt, demokracii a taky naši planetu.

Chceme-li se zachránit, musíme identifikovat lidi a politiky, kteří tuto zkázu vyvolávají. Jakmile tak učiníme, bude jasné, že už dávno nastal čas skoncovat s miliardáři, ukončit systém „vítěz bere vše“ založený na chamtivosti, korupci a bezuzdném sobectví a přejít k systému motivovanému soucitem, spoluprací a společným zájmem.

Musíme se rozhodnout, zda svoji inteligenci a energii využijeme k vytvoření národa a světa, v němž se bude dařit všem lidem, nebo zda budeme udržovat zmanipulovaný systém, v němž má prospěch hrstka lidí na úkor mnohých.

Nejde o to vytvořit rigidní systém, který odrazuje od kreativity a inovací. Není nic špatného na tom, když podnik nebo podnikatel dosahuje zisku. Je však něco hluboce špatného na tom, když obrovské korporace ovládané nejbohatšími lidmi na světě lžou, podvádějí, uplácejí a kradou, aby dosáhly zisku, který je důsledkem ničení našich životů, životního prostředí a demokracie.

Jeho řešení?

Horní daňové sazby by mohly dosáhnout až 90 % z nadměrných zisků korporací a pro bohaté jednotlivce 95 %.

Pozn. Naší Pravdy: naprosto vynikající zpráva od senátora Sanderse ohledně progresivního zdanění! To se hodí jako podnět zdaleka nejen pro ČR, ale také, především (!), pro Rusko. Podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Balzám na duši, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *