Ing. Jiří Paroubek: Vzrušuje cenzura někoho z českých ústavních činitelů?

Někdo z nejvyšších ústavních činitelů se na potlačování svobody slova podílí přímo. Jiní mlčí… Česká vláda, bez zákonného oprávnění, bez vlastního usnesení, ale i bez ověření skutečností, nechala zakázat některé internetové stránky proto, že tam zaznívaly názory vládě nekonvenující.

 

Nejvyšší prokurátor, dříve loajální člen komunistické strany a trestní pilíř minulého režimu Igor Stříž – vyslal veřejnosti varování, že se v době vojenského konfliktu na Ukrajině smí šířit jen „povolené“ názory. Ty ostatní budou šetřeny jako trestný čin. Konečně se po třiceti letech vrátil k tomu, co ho „soudruzi“ kdysi naučili… A to všechno přesto, že Česká republika s Ruskem ve válce není!

„Vládní“, tedy údajně veřejnoprávní Česká televize (ale také většina mainstreamových médií) prakticky nezveřejňuje jiné, než ty „správné“ názory a nezve do svých diskusních pořadů lidi, u kterých si není jistá, že nebudou opakovat to, co její dramaturgové chtějí, aby bylo řečeno. A tak obrazovku plní lidé typu Pekarové Adamové, Rakušana, Němcové, tedy lidí, kteří říkají přesně to, co jim před tím z obrazovky doporučily „mluvící hlavy“ České televize. I z diskusí na „povolených stránkách“ jsou mazány příspěvky, kde je vyjádřena pochybnost nad jedinou správnou pravdou.

Český rozhlas se jedou spletl a pozval odborníka, který zpochybnil oficiální průběh bojů na Ukrajině a místo věcné protiargumentace následovaly omluvy, že takový názor vůbec zazněl. A taky trest pro ty, kteří hosta s „nevhodným“ komentářem pozvali. Jiné, než ty správné názory, jsou vytlačovány, marginalizovány a okamžitě označovány, bez věcných důkazů, za dezinformace a jejich nositele za trolly, šváby, slouhy, putinovce… Takové potlačování svobody slova, práva na vlastní názor a jeho šíření, jsme za posledních 30 let nezažili. Je tím zcela pošlapán smysl a odkaz Sametové revoluce. 

Má současná vláda ještě vůbec právo se prohlašovat za demokratickou? Je možné mít demokratické uspořádání státu bez svobodného šíření širokého názorového a argumentačního spektra? Odpovězte si sami. Jak se chcete svobodně rozhodovat, když se k vám nedostanou jiné informace a názory, než ty „vrchností posvěcené“? 

Bude dalším utáhnutím šroubů perzekuce opozice, jakou dnes vidíme na Slovensku? Tam mají náskok, už zavřeli do vězení bývalého člena vlády a nyní významného opozičního politika Kaliňáka. A do kriminálu se snaží dostat i lídra opozice Roberta Fica. Prostě je pošpinit a hlavně umlčet. Jde totiž o lidi, kteří hlasitě říkají jiné, než ty „správné“ názory.

Dozvěděli jste se o tom, co říkají a prosazují z obrazovky České televize? Víte, že chtějí svobodné Slovensko, které se především stará o zájmy svých občanů a neslouží zájmům velmocí a jejich globálním zbrojním či plynárenským korporacím. Po vzoru Maďarska chtějí dělat vlastní rozhodnutí snižující ekonomické dopady války na Ukrajině na Slováky. Protože to vypadá, že mají většinovou podporu společnosti a vyhrají volby, je třeba je odstranit.

Naši vládní politici, ale i např. Petříčkové a spol., rádi poučují o lidských právech Číňany, Rusy…, ale tady mlčí jako zařezaní. Jde přitom o likvidaci demokratického systému v přímém přenosu u našich „nejbližších“. Zatímco my demokracii rychle ztrácíme, na Slovensku ji už zřejmě definitivně ztratili. Současný režim tam i tady ztrácí svoji legitimitu tím, že porušuje Ústavou zaručená práva a svobody občanů. A občané se opět začali bát mluvit svobodně, jako za starého režimu. A to ještě zdaleka nejsme na konci úsilí a představivosti této vlády.

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Ing. Jiří Paroubek: Vzrušuje cenzura někoho z českých ústavních činitelů?

 1. admin napsal:

  Anonyme, zdravím Vás
  a díky za Vaše vyjádření.

  Popis Vaší zkušenosti s webem Seznam.cz jen potvrzuje staré dobré známé, a taky pravdivé, že „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Tohle se na zdejším webu Naše Pravda stát nemůže, protože nás nikdo neplatí, jsme tedy nezávislí. Všimněte si, že na zdejším webu neuvidíte na rozdíl od jiných webů ani reklamu, ale ani podlézavé žebrání o výslužku v podobě čísla účtu. Mně jako správci webu tohle připadá pod úroveň, k tomuto bych se nerad snížil.

  Obecně platí, že Pravdu najdete tam, kde nikoho neplatí. Kdo píše za peníze, zpravidla buď vyloženě lže, anebo tu Pravdu aspoň ohne, jako se to děje se stromem ve větru. I proto platí známá skutečnost, že v bouři strom nerozkvete, jen když je pohoda a klid. Výchova dětí v rodině, kde jsou věčně jen samé rozepře, sotva dozná svého zdárného výsledku.

  A v politice či publicistice neméně tak, platí naprosto to samé. Pokud sdělovadla věčně jen lijí kýble hnoje, pokud věčně jen štvou hlava nehlava, tak co byste pak mohl očekávat, cokoli, jen ne smysluplný výsledek názorové výměny. Jen a pouze ve sporu se rodí Pravda, avšak bez cenzury, štvaní a nenávisti. Jak to dopadlo po nástupu fašismu k moci v Německu v r. 1933, víme všichni. A to, co jste popsal ve svém příspěvku, prokazuje, že svoboda slova již umírá přesně v duchu toho, co se nejen v Německu dělo po r. 1933.

  Admin

  P.S.
  Na zdejším webu Vás nikdo odpojovat nebude, to Vás ubezpečuji. Navíc, mohu Vám zveřejnit nejeden Váš článek, anebo Vámi doporučený odjinud.

 2. Anonym napsal:

  Dočetl jsem se, že v Rusku uvádějí opoziční media jiné informace než ta oficiální. To je v pořádku, jen mě překvapilo, že v nedemokratickém Rusku jsou opoziční media, zatímco v demokratickém Česku taková media, která by prezentoval odlišné názory, neexistují. Když jsem napsal v komentáři na jeden článek v Seznamu, že lžou Rusové i Ukrajinci a v Česku máme speciální lži českých medií, která říkají pravdu jen když se spletou, byl jsem trvale odpojen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *