Dr. Paul Craig Roberts: Putin a Rusko svou nerozhodností prodlužují válku

Ozbrojený konflikt na východní Ukrajině se nakonec změnil ve válečný stav mezi Ruskem a NATO s nepředvídatelnými výsledky pro všechny strany konfliktu, píše Southfront. Paul Craig Roberts v komentáři píše:

Jak jsem poukázal od začátku konfliktu, domněnka Kremlu, že by se ruská vojenská intervence mohla omezit na vytlačení ukrajinských sil z oblasti Donbasu, byla strategická chyba, zejména zpomalení, protože Západu poskytl spoustu možností a času rozšířit válku. K mnohem širší válce nyní došlo, pokud je zpráva Southfrontu správná, že jedna třetina sil použitých v ukrajinské „protiofenzívě“ v Charkovské oblasti byla dodána členskými státy NATO.

Podle zprávy Southfront se málo rozprostřené ruské síly, vědomy si toho, že se blíží útok, stáhly do konsolidované pozice a utrpěly jen málo ztrát. Síly Ukrajiny/NATO utrpěly těžké ztráty. S ruskými posilami, které se nyní blíží na scénu, budou síly Ukrajiny/NATO pravděpodobně zničeny, stejně jako osud ukrajinské „protiofenzívy“ na jihu.

Zdá se, že konečně Kremlu došlo, že Rusko je ve válce, ale ví to opravdu? Southfront hlásí, že v 7 regionech východní Ukrajiny Rusko vyřadilo elektrárny a regiony od Kyjeva přes Charkov po Oděsu zůstaly bez proudu. To se mělo stát těsně před ruskou vojenskou intervencí, ale Kreml z neznámých důvodů nepodnikl žádné kroky, které by bránily schopnosti Ukrajiny odolat ruským silám. Proč Kreml omezil svůj útok na ukrajinskou infrastrukturu na východní Ukrajinu? Neustálé případy zdrženlivosti Kremlu přesvědčily Washington, že Rusko může být poraženo, protože její srdce není ve válce. Zdá se, že pro Putina bylo těžké pochopit, že nemůže jen částečně vést válku, zvláště takovou, která se vleče a pokračuje, dokud se všichni nezapojí.

Komentátoři neschopní strategického uvažování mě kritizovali jako „žíznivého po krvi“, když jsem řekl, že omezená operace by měla za následek širší válku a více obětí na obou stranách než rychlé dobytí Ukrajiny, než budou USA a NATO mít šanci zapojit se. To, co Southfront nazývá „nepředvídatelné výsledky“ rozšiřující se války, mi bude i nadále dávat za pravdu. Každý, kdo sledoval, jak omezená angažovanost Washingtonu ve Vietnamu přerostla v plnohodnotnou dlouhou válku, to měl vědět lépe, než opakovat pošetilost. Poučení z toho Kremlu zřejmě uniklo.

Možná, že Putin nezvládne válku se svými „západními partnery“, nebo země NATO z války vycouvají, aby si zajistily ruskou energii a zabránily ekonomickému a politickému kolapsu. Ale možná ne. Nemyslím si, že ofenziva Ukrajiny/NATO v Charkovské oblasti byla úspěšná, ale média to hrála jako jeden celek a to povzbudí washingtonské neokonzervativce, kteří ovládají zahraniční politiku USA od dob režimu George W. Bushe. Vzhledem k tomu, že USA a NATO jsou již hluboko v konfliktu, poskytují zbraňové systémy, zpravodajské informace a informace o zaměřování, výcvik a nyní i vojenský personál, je pro ně snazší dostat se hlouběji, než se stáhnout. Putin by se možná rád stáhl, když sleduje, jak se k němu plíží nebezpečná širší válka, ale nemůže, aniž by to bylo považováno za selhání, které dovedlo Rusko k porážce. Došel jsem k závěru, že šance se zdají být ve prospěch větší války.

Aby bylo jasno, mým cílem není ubíjet Putina nebo dosáhnout ruského vítězství. Mým cílem je vyhnout se konfliktu, který si žádná strana nemůže dovolit prohrát. Jediným způsobem, jak zajistit tento výsledek, by bylo rychlé ruské vítězství nad celou Ukrajinou, nikoli „vojenská intervence“ v jednom koutě země, která měsíc co měsíc chřadne.

Přesvědčivá demonstrace ruské vojenské zdatnosti by odradila Finsko a Švédsko od vstupu do NATO, protože by demonstrovala neschopnost omezených sil, které má NATO k dispozici, bránit kohokoli proti takovému útoku, jaký by Rusko mohlo rozpoutat na Ukrajině. Dokonce uvažuji o možnosti, že by se NATO rozpustilo, když si Evropa uvědomila, že jejím skutečným zájmem je dosáhnout míru s Ruskem.

Bohužel tyto příležitosti byly nevyužity a nyní čelíme nekonečnému konfliktu, pokud Kreml neopustí svou neúspěšnou politiku a nebude jednat rozhodně.

S blížící se zimou bude Evropa brzy zavalena ekonomickými a politickými problémy způsobenými tím, že byla sankcemi Washingtonu odříznuta od ruské energie. Pokud Putin nepřispěchá na záchranu Evropy, bude Evropa brzy z konfliktu venku.

Vzhledem k tomu, že západní média fungují jako ministerstvo propagandy, jen málo lidí na světě chápe, že Rusko vyslalo do konfliktu málo vojáků. Ruské síly byly vždy přečísleny ukrajinskými silami, ale lepší ruská palebná síla smazala rozdíl. Pokud by Putin nasadil dalších 100 000 vojáků a připravil Kyjev a západní Ukrajinu o moc a komunikaci, mohl by konflikt ukončit dříve, než se vymkne z rukou. Vyžaduje se přijetí toho, že válka se rozšířila a vyžaduje rozhodné ruské kroky k ukončení války, než se válka dále rozšíří a stane se nekontrolovatelnou.

Otázkou je, zda je Putin schopen jednat rozhodně. Ruský ministr zahraničí Lavrov opět způsobil, že Rusko vypadalo nerozhodně a slabé, když nabídl „vítězné“ mírové rozhovory s Ukrajinou tváří v tvář stažení Ruska z charkovské fronty.

Stále více si kladu otázku, zda to, co Putin a Lavrov skutečně chtějí, není ruská suverenita a multipolární svět, ale být součástí Západu, a že tato klamná touha je činí neschopnými vést válku. Jestli se Putin a Lavrov vzdají ruské suverenity, aby mohli být součástí Západu, se teprve uvidí. To je jediná podmínka, která může otevřít západní členství Rusku. Rusko, stejně jako celá Evropa a Spojené království, musí přijmout hegemonii Washingtonu.

Poslouchat Putina stále dokola o mezinárodním právu, což je v mysli Washingtonu naprostá nesmyslnost, kromě záminky k potrestání nepřátel, jako jsou Němci v Norimberku, člověka nutí přemýšlet, v jakém světě Putin žije. Zjevně ne v tom skutečném.

Skutečný svět je založen na moci a klamná zdrženlivost Ruska při používání své moci způsobila, že Rusko je v krajní nevýhodě.

Vzhledem k tomu, že Rusko je na Západě vnímáno jako slabé a nerozhodné, bude Washington tlačit, dokud Putin nebude mít jinou možnost než ruskou kapitulaci nebo jadernou válku.

Bývalý ruský prezident Medveděv mluví důrazně, na rozdíl od Putina, který je na Západě vnímán jako slaboch, nikoli že by jím byl. Medveděv prohlásil, že angažovanost Západu na Ukrajině s jeho „bezuzdným pumpováním kyjevského režimu nejnebezpečnějším typem zbraní“ znamená, že Rusko přejde na další úroveň, kde budou odstraněna omezení konfliktu.

A pak, řekl Medveděv, západní národy nebudou moci sedět ve svých čistých domovech a smát se tomu, jak opatrně oslabují Rusko v zastoupení. Všechno kolem nich bude hořet. Jejich lid sklidí svůj smutek v plné míře. Země bude hořet a beton se roztaví.

Medveděv tedy potvrzuje správnost mých varování.

ZDROJ


Pozn. Naší Pravdy

Dr. Roberts, jako vždy, podal vysoce fundovaný výklad k tomu, co se odehrává na Ukrajině mezi NATO a RF, protože o boj jen mezi Ukrajinou a Ruskem se již dávno nejedná. Bývalý prezident Medvěděv zřejmě nejen tuší, že konv. válku Rusko proti NATO nikdy vyhrát nemůže. Proč? Především proto, že konvenční výzbroj NATO oproti RF je 6x mohutnější, což je nepoměr, který Rusko překlenout nebude nikdy schopno.

Z uvedeného plyne, že pokud bude chtít Rusko Ukrajinu zvládnout vojensky, pak zřejmě dojde na lámání chleba: tedy, buď se Rusko Ukrajiny vzdá, aby nedošlo k nejhoršímu, anebo, hm, vnímavému čtenáři je vše jasné, co se tím nejhorším myslí:

SESTŘIH Z AMER. FILMU DEN POTÉ Z R. 1983 (šitý na dnešní dobu):

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Analytika, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 komentářů: Dr. Paul Craig Roberts: Putin a Rusko svou nerozhodností prodlužují válku

 1. Anonym napsal:

  Ukrajina byla vždy okrajové Rusko. Zrůdný banderovský fašismus musí být poražen!

 2. Anonym napsal:

  Oligarchové na Ukrajině i v Rusku skončí na smetišti dějin. Zavedli dva největší slovanské národy ke zkáze. Vidíme, jaký byl socialismus veliký pokrok, vinu na neštěstí má Zelenskyj, že nedodržoval smlouvy a dovolil genocidu východní Ukrajiny. Také dovolil okolo Ukrajiny zakázané laboratoře na viry, určené pro slovanský genom. Kapitalismus se nezměnil, stále vyvolává a podplácí majdany a bratrovražedné války. Antagonistická společnost se neosvědčila, tisíce let sužuje lidstvo vykořisťováním a válkami. Dnes by byla velká válka znovu zaviněná kapitalismem, apokalypsou, zničením naší krásné Planety Země. Socialismus je východiskem z této děsivé situace.

 3. admin napsal:

  Aleši, vpád ruských vojsk na Ukrajinu úzce souvisí

  s expanzí NATO k ruským hranicím. Navzdory slibům Západu před třetinou století, kdy se rozpadal SSSR a s ním evr. socialismus, že se tak v budoucnu rozhodně nestane. NATO vznikl v dubnu 1949, zatímco jeho voj. protiváha, tedy Varš. smlouva, až o více než šest let později, tedy v květnu 1955. Byla to však Varš. smlouva, která poč. r. 1991 zanikla, zatímco pakt NATO naopak od té doby jen posiluje a nepřetržitě se blíží k hranicím RF. Tato fakta zcela jistě se stala určující i pro vpád Rusů na Ukrajinu.

  • Alesch napsal:

   Pokud vtrhnete na zahradu souseda stanete se vrahem a každý normální soud odsoudí za vraždu.

   Nejsem ochoten připustit, že vraždy mohou být nepotrestané. Je mne jedno kdo je páchá vražda je vražda a svinstvem zůstane. Pohádky o záchraně nějaké menšiny jsou na omluvu NEDOSTATEČNÉ.
   Putin svou zemi v mých očích přejmenoval na RuSSko a lidi, kteří s jeho útokem na Ukrajinu souhlasí na RuSSáky. Chtěl bych dodat, že pro mne je Putin ve stejné společnosti VRAHŮ společně třeba s Václavem Havlem který odsouhlasil bombardování Srbska a třeba pohraničníky kteří stříleli na bezbranné lidi.

   …a opravdu nechápu PROČ RUSKÁ FEDERACE/USA nepodala žalobu
   …na Čínu za invazi do Tibetu
   …na Putina za invazi do Čečenska
   …na G.W. Busche za invazi do Iráku
   …na Putina za Invazi do Gruzie
   …G.W. Busche za invazi do Afghánistánu
   …na Putina za invazi na Ukrajinu
   …velitele NATO za bombardování civilních cílů v Srbsku

   • admin napsal:

    Aleši, zdravím Vás, klidnou neděli.

    Ve Vašich slovech je kus pravdy, to rozhodně nepopírám. Nicméně, můj postoj k tématu je poněkud jiný. Vysvětlím.

    S tou zahradou souseda to srovnání se mi z Vaší strany docela zamlouvá. Souhlasím. Avšak on ten soused na tu zahradu nemusí vtrhnout hned. Napřed se může nejprve vyzbrojit, aby mohl při jeho vpádu sázet na jistotu. Tak to zpravidla bylo v předvečer všech válek, včetně těch sousedských na vesnici. Rozumíme si.

    K čemu směřuji. K jedinému. Vyvstává pak totiž zásadní otázka, vyzbrojuje-li se soused před vpádem na můj pozemek, zda mám se vyzbrojit i já v předtuše střetu, anebo mám pozemek ze strachu vyklidit? Anebo mám zachovat klid ve smyslu „jde o hovno, však ono to nějak dopadne“? Jak tomu bylo před Mnichovem 1938 v Německu, víme oba. Němci zbrojili, až to hučelo. A nikdo nehnul proti Německu ani prstem. Dokonce i švýcarské banky financovaly Hitlera, včetně výroby plynu pro Osvětim. Přesně v tom duchu, jak jsem uvedl výše, tedy, „však ono to nějak dopadne“. A taky že dopadlo. Jak, víme oba dva až moc dobře.

    A to samé se dělo na Ukrajině v letech 2013-2014. Pak už to na Ukrajině jelo jako v Německu po r. 1933, kdy se dostal Hitler s fašisty k moci. A tehdy co se dělo proti tomu? Zhola nic! A proto to dopadlo, jak popsal luteránský kněz Martin Niemöller ve fašistickém Německu:

    „Napřed přišli pro socialisty a nezastal jsem se jich, protože jsem nebyl socialista. Pak přišli pro členy unií a taky jsem se jich nezastal, protože jsem nebyl člen unie. Pak přišli pro Židy a opět jsem se jich nezastal, protože jsem nebyl Žid. A když přišli pro mne, pak nebyl nikdo, kdo by se mne zastal.“

    Ten seznam válek, Aleši, který jste docela správně uvedl, by se zcela jistě nestal, kdyby nedošlo k násilnému zničení SSSR rukama komunistů na vrcholu moci v Moskvě (ÚV KSSS a KGB). V r. 2003 prof. Igor Jakovlevič Frojanov (zemřel předloni) prohlásil, že Putin je pokračovatelem politiky Gorbačova a Jelcina již proto, že Putin byl dosazen na post ruského prezidenta koncem r. 1999 Jelcinem, čili, nikdo ho tehdy NEZVOLIL, BYL DOSAZEN opilcem a fašistou Jelcinem.

    Ostatně, Aleši, Putin jako vděčnost projevil zesnulému Jelcinovi tak, že nechal vybudovat velkolepý palác JELCIN-CENTRUM v Jekatěrinburku (dříve Sverdlovsk) za pakatel 15 miliard rublů (náklady k dnešnímu dni), odkaz máte dole, schází se tam co chvíli největší protiruská sebranka planety, včetně Soroše. V r. 2003 prof. I.J. Frojanov, můj vzor, tehdy děkan historické fakulty Petrohradské státní univerzity, na adresu Putina prohlásil, že Putin uzávírá ruskou trojku velezrádců, tj. Gorbačov-Jelcin-Putin. Za své názory byl prof. Frojanov v r. 2003 z university doslova vyštván jako dobytek.

    ZDROJ: https://ru.wikipedia.org/wiki/Фроянов,_Игорь_Яковлевич

    P.S.
    JELCIN-CENTRUM, carský palác za miliardy, který nechal postavit Putin s jeho oligarch. nohsledy jako poctu Jelcinovi, jenž na den přesně, 20 let po Pinochetově krvavém faš. převratu v Chile v září 1973, uspořádal v Moskvě to samé, když nechal rozstřílet na krvavou kaši Nejvyšší sovět včetně všech jeho obránců, dohromady to bylo 5000 obětí (přiznal to i Gorby), hrdinů, kteří vlastními těly bránili poslední minuty naděje zachránit SSSR, jenž o dva roky dříve, v r. 1991, Jelcin se svými kámoši nechal jediným škrtem pera rozpustit jako kostku cukru v horkém kafi! Ve videu dole vlastenecká ruská mládež vysvětlila vše po pravdě tak, jak se věci doopravdy mají, tedy bez příkras:

    https://www.youtube.com/watch?v=Sjgrpf-lM3M

    • Alesch napsal:

     Pokud se soused legálně ozbrojuje a já ho v panice/ve strachu/v pomatení mysli zabiju, tak se stanu vrahem.
     S některými sousedy nelze vyjít ani po dobrém ani po zlém (např. ten můj mne vypouští svoji jímku na můj dvorek). Nepomůže Vám vůbec nic. Zkoušel jsem toto pořadí domluva, ostatní sousedé, zabetonováni otvoru ke mne na dvorek, starostka, opětovné zabetonovaní otvory ke mne na dvorek, úřad pro životní prostředí. No a za nějakou dobu to bude opětovné zabetonování otvoru, policie, soud. A pak asi v těch sračkách chcípnu. Protože on na mne nikdy fyzicky nezaútočil nemohu použit žádnou legálně drženou zbraň.
     Je mne jedno jestli se SSSR rozpadlo a nebo ne. Já jsem narozen ve znamení vah a KAŽDÁ sviňárna mne rozčílí. Nejsem ochoten přijmout myšlenku, že pokud to dělá on tak já můžu také. Prostě likviduji svoje sračky v souladu se zákonem a ty sousedovi zpátky přes plot neházím.
     Pokud by jednali všechny mocnosti podle práva, tak my dva bychom neměli pravděpodobně žádnou diskuzi😜
     Hezky zbytek neděle

 4. Alesch napsal:

  Jednoznačně Putin, jen on může nařídit stažení vojsk z Ukrajiny.

 5. admin napsal:

  Paní Margarito, příjemný večer.

  Je to tak, jak napsal Jean-Jacques Rousseau. Ostatně, podstatou jeho učení bylo, že lidé se rodí dobří a kazí se teprve vinou společnosti. Volal po návratu k přírodě a k lidské přirozenosti, kterou spatřoval v absenci novodobých dějin, jež člověka uvrhly do okovů konvencí a nesmyslných řádů.

 6. Margarita napsal:

  «Násilí vytvořilo první otroky, zbabělost je zvěčnila.» Jean-Jacques Rousseau.

 7. Anonym napsal:

  Vítězství kapitalismu lidstvo zaplatí totální porážkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *