Erik Best: Český tlak na Německo

Český ministr zahraničí Jan Lipavský řekl včera německé ARD v angličtině, že rozhodnutí Berlína poslat na Ukrajinu tanky Leopard 2 „už mělo padnout.“ I když Česká televize na něj měla v průběhu jeho komentáře namířený mikrofon, o této důležité události se ve svých včerejších hlavních večerních zprávách nezmínila.

Jen několik hodin poté, co Lipavský veřejně tlačil na Německo, aby tanky poslalo, velvyslanec při NATO Jakub Landovský České televizi (ve 22:22) řekl, že „rozhodně nedochází k žádnému nátlaku na Německo“. Podle Süddeutsche Zeitung USA zuří na německého kancléře Olafa Scholze za to, že tanky odmítá poslat.

Ministryně obrany ČR Jana Černochová v nedělní CNN Prima News přispěchala se svoji troškou do mlýna, když řekla, že je postoji Německa také poněkud překvapena a že podpora Ukrajině je z jeho strany slabá. S Lipavským tak nenápadně prosazují americkou zahraniční politiku, aniž by brali v potaz, co to pro česko-německé vztahy může z dlouhodobého hlediska znamenat.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *