Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.: Exprezident Václav Klaus se statečně postavil vládním lžím. Kdo z novinářů a politiků se mu dnes omluví?

JUDR. ZDENĚK KOUDELKA upozorňuje na nález Nejvyššího soudu, který právě konstatoval, že pokuta Václavu Klausovi za to, že v době běsnícího covidismu neměl na veřejném místě roušku, byla nezákonná a neústavní, což může být brzy velmi aktuální, neboť profi-covidisté-vakcinátoři si už opět masírují svaly (a peněženky).

Za největší covidistickou lež Ministerstva zdravotnictví považuji výrok ministra zdravotnictví Jana Blatného, který v Senátu tvrdil, že po covidovém očkování nemůže očkovaný nikoho nakazit a sám neonemocní.

Zneužívání moci v době covidu

Zneužívání moci v době covidu dokazuje i to, že ministerstvo ve snaze zakrýt neodbornost ve svých covidových rozhodnutích, lhát nepřestalo. Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze 4.8.2023, 2 As 268/2022-29, potvrdil, že Ministerstvo zdravotnictví uložilo pokutu bývalému prezidentovi Václavu Klausovi za to, že neměl při projevu venku před Obecním domem v Praze na náměstí Republiky na státní svátek 28. října 2020 roušku, nezákonně a neústavně.

Rozsudek vydal soudní senát, kterému předsedal předseda Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. Tento rozsudek okomentoval mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob slovy: „Ministerstvo zdravotnictví podalo v této věci kasační stížnost, protože i po rozhodnutí Městského soudu v Praze v dané věci zůstaly nezodpovězené některé právní otázky spojené s pokutováním přestupkového chování.“ (Klaus za projev bez roušky pokutu platit nemusí. Výjimečně vyhrál rozum, řekl exprezident, iDnes 6.8.2023).

Nikoho nelze postihovat za porušení nezákonného opatření

Pravda je jiná. Po předchozím rozsudku Městského soudu v Praze z 26.10.2022, 17 Ad 7/2021-47, nezůstala nezodpovězená právní otázka. Městský soud jasně konstatoval, že jestliže byla uložena pokuta podle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, které již zrušil dříve Městský soud v Praze jako nezákonné, pak nelze nikoho postihovat za údajné porušení tohoto nezákonného opatření. Přičemž to, že mimořádné opatření bylo zrušeno pro nezákonnost, znala pražská hygienická stanice, která pokutu uložila, i Ministerstvo zdravotnictví, které zamítlo odvolání proti nezákonné pokutě, v době, kdy o pokutě rozhodovaly.

To je jasná a známá právní zásada, která platí pro všechny, včetně soudů. Podobně ani Nejvyšší soud nemůže nikomu uložit trest podle zákona, který byl zrušen jako vadný Ústavním soudem. Ministerstvo zdravotnictví napadlo pro něj nepříznivý rozsudek Městského soudu v Praze pouze z důvodu, že s ním nesouhlasilo, nikoliv protože by jeho odůvodnění bylo nejasné či mělo mezery. Proto Nejvyšší správní soud jednoznačně zamítl tuto snahu ministerstva. Rozhodnutí ministerstva nebylo jen nezákonné, ale i neústavní.

Václav Klaus se jasně postavil proti zneužívání moci

Ministerstvo zdravotnictví postupovalo právně neodborně v době covidu i v době po covidu. Prodlužováním zbytečného soudního řízení promrhalo jen další veřejné prostředky. Ti, kteří na Ministerstvu zdravotnictví rozhodli o protiprávním postupu a nesmyslném utrácení státních peněz, by měli zaplatit škodu ze svého. Za současné vlády tomu však nevěřím. Nicméně dobrá je i veřejná kritika nezákonnosti a zneužívání státní moci.

Děkuji Václavu Klausovi, že se v době covidu postavil vůči zneužívání moci. Byla to významná podpora, pro ty, kteří vládním lžím a propagandě nevěřili.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza C-19. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *