Václav Danda: Ruská armáda je připravena k ofenzívě – Co znamená bitva o Kupjansk

Ruská armáda stojí před Kupjanskem: Důležitý železniční uzel a otevření cesty na Charkov a Slavjansk. Kyjevu se tak zhroutí severní fronta. Během „ofenzívy“ ztratil více území, než získal. 50 000 vojáků za dva měsíce.

VÁCLAV DANDA přináší informace ze severní fronty, kde se tento týden zhroutila ukrajinská obrana a ruské jednotky stojí před branami Kupjansku, což už vyděšeně přiznávají i západní politici, zatímco američtí republikáni už chtějí co nejrychleji z celého tažení na Rusko vycouvat
 
Ruské jednotky jsou již na okraji Kupjanska, klíčového dopravního uzlu kyjevské armády v Charkovské oblasti. Jak se vyvíjejí události, a co nás čeká v blízké budoucnosti? V kupjanském směru v Charkovské oblasti již několik dní probíhají intenzívní boje. Ruské oddíly skupiny „Západ“ během operací zlepšily postavení podél celé frontové linie.

Před branami

Ruské armádě zůstává do Kupjanska asi sedm kilometrů. Již i sám velitel kyjevské armády Syrskij řekl, že „ve směru na Kupjansk si ruská armáda vytvořila podmínky k průlomu“. Nyní se město může stát dalším Arťomovskem, Lisičanskem nebo Severodoněckem. V Kyjevě narůstá panika, a proto Ukrajina přesunuje tímto směrem záložní jednotky, které potom ovšem chybějí na dalších částech fronty.

Bojová práce posádek vícenásobného odpalovacího raketového systému Grad Západního vojenského okruhu (ZVO) k ničení objektů maskovaných pozic Ozbrojených sil Ukrajiny v zóně vojenské operace na Kupjanském směru.

Mezitím ukrajinské úřady v Kupjanském okrese vyhlásily povinnou evakuaci téměř padesáti obcí. Vojenští zpravodajové informují, že jednotky 14. samostatné mechanizované brigády a brigády teritoriální obrany Ukrajiny odmítají bojovat. Jediné formace, které ještě kladou odpor, jsou jednotky 95. výsadkové-útočné brigády nasazené na pomoc.

Současně se ruské jednotky přiblížily k Siňkovce – obci nedaleko Kupjanska. Další postup směrem na Kamenku a Dvurečnaji na severovýchodě Charkovské oblasti přinutil ukrajinskou armádu rozložit své síly, takže obrana ukrajinských pozic dál utrpěla.

Republikáni už toho mají plné zuby

Kupjansk je významný železniční uzel, který využívá ukrajinská armáda k zásobování, přepravě záloh a odvozu raněných. Jeho osvobození otevře ruské armádě cestu do Ševčenkova a Čugujeva a umožní dostat se co nejblíže Charkovu.

V kupjanském směru je soustředěno nejméně deset velkých ukrajinských formací. Slavjansk se nachází jižně od města, takže jakmile bude Kupjansk osvobozen, otevře se cesta i k němu. Postup ruské armády znamená faktický kolaps ukrajinské fronty.

Na Západě se už i proto dále šíří poraženecké nálady. Porážky Kyjeva na frontě zaskočil evropské politiky, takže mnozí začali otevřeně pochybovat o dalším financování Zelenského režimu. Ještě podstatnější je, že také republikáni v USA mají stále větší zájem o zastavení zbrojních a finančních injekcí. Konzervativní část této politické strany je připravena vypovědět všechny dohody již nyní.

Expremiér Ukrajiny: Hrozivé ztráty techniky a lidí

Republikánský senátor z Alabamy Tommy Taberville prohlásil, že Ukrajina nemůže vyhrát válku proti Rusku. Přirovnal Kyjev k juniorskému týmu, který se v hypotetickém sportovním zápase beznadějně pokouší porazit vyspělý univerzitní tým. Podle něj je již Ukrajina ztracena a žádné další financování to nezmění.

Těžká skepse, uvědomíme-li si, že Pentagon již utratil 48 miliard dolarů přidělených v prosinci na dodávky munice, raket, systémů protivzdušné obrany a obrněných vozidel. Americké vojenské arzenály jsou na hranici vyčerpání. Již i Bílý dům přiznává nedostatek nábojů a raket, jejichž produkci nelze zvýšit kvůli problémům s logistikou.

Ukrajinská protiofenziva, která měla být průlomem v celé válce, nejen nepřinesla propagandou očekávané výsledky, ale spíše naopak. Jak konstatoval již i ukrajinský expremiér Nikolaj Azarov (Pozn. Naší Pravdy: podrobněji ZDE), Kyjev během protiofenzívy ztratil více území, než „osvobodil“. Během dvou měsíců slavné protiofenzivy kyjevský režim přišel témě o polovinu zbraní všech druhů dodaných Západem – a nedosáhl prakticky ničeho. Co však hůře: Podle Azarova ztráty v řadách ukrajinské armády dosahují děsivých téměř 50 tisíc mužů.

Do posledního Ukrajince

Kyjevské jednotky za tuto hrozivou cenu dokázaly „osvobodit“ zanedbatelná území na jihu bývalé Ukrajiny, zatímco na severu ve stejném období Ukrajina v důsledku ruské ofenzívy ztratila dramaticky více.

Azarov sumarizuje: Za dva měsíce se nepodařilo dosáhnout jediného cíle, který si kyjevský režim při dlouho ohlašované protiofenzívě stanovil. „Navíc, rezervy a technika na jihu jsou ničeny dvakrát rychleji než u Arťomovska. Tento stav nelze nazvat jinak než porážkou — jakkoli prezident dal do sázky příliš mnoho, což je na Západě dobře známo“, upozorňuje Azarov na Telegramu. 

Konstatoval, že ač mají západní „partneři“ Ukrajiny o situaci na frontách objektivní informace, přesto dál požadují od Kyjeva sebevražedné kroky, pokud mohou Rusku způsobit ještě nějaké škody. „Západ se nestará o umírající zemi a národ, stále platí jeho teze o boji do posledního Ukrajince“, uzavírá Azarov.

Západ prostě dál hraje na Ukrajině ruskou ruletu. Nové je to v tom, že v ní už nejde „jen“ o životy obětovaných Ukrajinců, ale o politické přežití celé třídy západních politických lídrů.

Proto i dosud jásající propaganda pozoruhodně utichá. Brzy se dost možná Západ začne tvářit, že se vlastně žádné války proti Rusku skrze životy Ukrajinců ani neúčastnil.

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *