Marek Řezanka: Zhoubné bujení Fialova kabinetu

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zřejmě zatoužil po pomyslné ceně Marie Antoinetty za nejpopulárnější výrok, když prohlásil, že důvod pro protesty odborů nevidí.

Pokles reálných mezd je podle něho pouze dočasný – a lidé se tu prý mají vlastně skvěle.

Pozn. Naší Pravdy: Ovšem, pokud se srovnáme s tím, co v sociální politice se odehrává v Rusku (např. ZDE, ZDE a ZDE), o Ukrajině ani nemluvě, pak má ministr Jurečka naprostou pravdu. Jenže, my nežijeme v Rusku, ani na Ukrajině. My se chceme srovnat v rámci EU s Německem nebo s Rakouskem, že ano.

Bývalý premiér Vladimír Špidla prohlásil pro deník Právo 11. května 2001, že i ti největší pesimisté jsou přesvědčeni, že nejdéle do sedmi let od vstupu do EU (tedy do r. 2011) se příjmová hladina českých obyvatel vyrovná příjmům lidí v sousedním Německu. (ZDROJ)

V rozporu s těmito slovy ovšem Die Welt píše:

Česká republika je v současnosti skutečným nemocným mužem Evropy. Nejpůsobivějším důkazem toho je, že česká ekonomika je jedinou z 27 ekonomik EU, která se stále plně nezotavila z propadu způsobeného koronavirovou krizí.

Doba poklesu průměrné měsíční mzdy, která klesla sedmé čtvrtletí po sobě, je nejdelší v historii České republiky. V reálném srovnání se vrátila na úroveň roku 2018.

Reálné platy ve školství klesly za působení Fialovy vlády o 16 %. Nejvíce ze všech oblastí. Přitom právě Fialův kabinet má plná ústa důležitosti vzdělávání. V praxi ale dává přednost zbraním před vzděláváním – o sociálních (ne)jistotách ani nemluvě.

Premiér Fiala objevuje po dvou letech působení v čele státu, že je u nás draho – a nejedná se o drahotu Babišovu – ale o drahotu způsobenou politikou tohoto kabinetu. Klesá průmyslová produkce – a náš průmysl se čím dál více stává nekonkurenceschopným vinou drahých energií.

Místo toho, aby se Fialova vláda soustředila na výše uvedené problémy, sahá k tupým škrtům, které mají mimo jiné za následek rušení celých agend. To se samozřejmě rovněž do chodu celé společnosti promítne – a sice velice negativně.

Je to právě ministr Jurečka, který zmařil cestu stabilizace systému penzijního pojištění formou zvýšení individuální zainteresovanosti na prodloužení doby výdělečného uplatnění, na což dlouhodobě poukazuje například Radim Valenčík.

Fialův kabinet se profiluje jako zhoubný nádor, který zabíjí vše ve společnosti životaschopné – a odsuzuje ji k zániku. Dospěli jsme do bodu, kdy můžeme zcela pravdivě konstatovat, že naše země nevzkvétá. Mohli bychom ale ocitovat i jiné pasáže z lednového projevu Václava Havla z roku 1990:

Nejhorší je, že žijeme ve zkaženém mravním prostředí. Morálně jsme onemocněli, protože jsme si zvykli něco jiného říkat a něco jiného si myslet. Naučili jsme se v nic nevěřit, nevšímat si jeden druhého, starat se jen o sebe… Jinými slovy: Všichni jsme – byť pochopitelně každý v jiné míře – za chod totalitní mašinérie odpovědni, nikdo nejsme jen její obětí, ale všichni jsme zároveň jejími spolutvůrci… Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám:

O republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů. Lidských, ekonomických, ekologických, sociálních i politických.

Morální onemocnění současné společnosti je za působení Fialovy vlády markantní. Opět se rozmohlo udávání za šíření „nesprávných názorů“, které jsou kriminalizovány. Navíc člověkem, kterému kdosi platil speciálně šifrovaný mobilní telefon, upravený ke komunikaci typickou pro okruh lidí z prostředí Michala Redla, tedy organizovaného zločinu.

Více než kdy jindy je potřeba, abychom se tomuto amorálnímu prostředí vzepřeli. Abychom Fialově kabinetu vystavili STOP. V opačném případě se již rozkvětu našeho státu nemusíme dočkat nikdy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *