Petr Štěpánek: Dokonalé hašení ohně přiléváním skvěle hořícího oleje

Chceme-li se dobrat prapříčiny ukrajinské války, musíme se vrátit do roku 2008, kdy na bukurešťském summitu NATO vyzval americký prezident George Bush ml. – přes odpor západoevropských zemí – Ukrajinu (a Gruzii), aby se staly členy NATO.

V případě Ukrajiny to navíc bylo v rozporu s neutralitou zakotvenou v její ústavě, nemluvě o dohodách z počátku 90. let mezi prezidenty Gorbačovem a Bushem starším o podmínkách sjednocení Německa, respektive nerozšiřování NATO směrem na východ.

Jestliže nyní významný český diplomat, bývalý eurokomisař za Českou republiku a někdejší ministr pro evropské záležitosti ve vládě Jana Fischera Štefan Füle, absolvent Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (1981-1986) a od roku 1982 do 1989 člen Komunistické strany Československa, tvrdí, že bez členství v NATO nebude mít Ukrajina nikdy zaručenou bezpečnost, je to dokonalý protimluv. Ukrajina je totiž ve válce a aktuálně rozvrácená a rozbombardovaná právě proto, že odhodila svůj neutrální status a uvěřila vábení do NATO.

Jestliže něco můžeme označit za dokonalou ukázku hašení ohně přiléváním skvěle hořícího oleje, pak to jsou Füleho výroky. A tenhle materiál nás v roli diplomata zastupuje na mezinárodním fóru. Ach jo!

A takhle my si tu za vlády Petra Fialy a jeho kumpánů žijeme.

Příspěvek byl publikován v rubrice Glosy, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *